top of page

Co je psychosomatika?

Jako lékařka v ordinaci často v situaci, kdy se pacient necítí dobře a veškerá vyšetření těla potíže nevysvětlují a vidím,

že potřebuji ještě další pohled.

Porozumět tomu, že tělo reaguje na nějaké trápení v duši. 

Možná o něm ani nevím. Možná je to jen nepozorovaný trvalý tlak na sebe, o kterém nemusím ani vědět. Mohu být třeba přesvědčen, že tohle musím, musím podávat výkony, takto je to správně apod. 

A nezpozoruji, že je to pro mě moc. Když tento signál neslyším nebo ho potlačím, moudré tělo začne dávat další signály. V podobě bolesti, obtížného spánku, častých infekcí, pocitů dušností, bušení srdce, nadměrné chuti k jídlu a nadváze nebo naopak.

Psychosomatika pomáhá tyto souvislosti najít. Najít příčinu nemoci. 


Co je psychoterapie?

Psychoterapie pomůže najít zdravější úhel pohledu. Pochopit např., že na sebe tlačím

a že to není nutné, že nemusím být vždy dokonalý, perfektní, že dělat chyby je v pořádku.

Já jsem v mládí např. potřebovala objevit a rozlišit, co jsou moje vlastní přání a kdy plním přání svého okolí. Objevit,

že dělat si radost, prožít spokojený okamžik, je v pořádku. Vyrostla jsem v přesvědčení, že to je nesprávně, že správné je jen trvalé úsilí na zlepšování se a odpočinek a radost je ztráta času. Až mě moudré tělo zastavilo fyzickými obtížemi. "Stačilo" porozumět tomu, že je v pořádku mít své hranice, a respektovat je. Zmizely teploty, zmizely dechové obtíže, upravil se spánek.

 

pexels-photo-1260755.jpg

Somatic Experiencing

Somatic Experiencing dobře doplňuje psychoterapii, která pomáhá především přes mysl. SE dokáže oslovit a uvolnit podvědomí a pracuje s pocity v těle.

My lidé jsme naprogramováni na přežití, a tak se při 

ohrožení spustí kaskáda reakcí v těle. V situacích, kdy se člověk cítí ohroženě, začne jeho tělo okamžitě produkovat potřebné hormony a zaktivuje všechny systémy (srdce, dech, svaly atd.) k rychlé akci. Aktivuje se energie potřebná k boji nebo útěku.

V dnešní moderní době ale po aktivaci často nedojde

k vybití této energie. Nekřičíme, neutíkáme, nebojujeme, chováme se podle pravidel. Může jít o energii i již z raného dětství. Každý má jistě nejednu zkušenost,

kdy se musel podřídit, ať už rodičům nebo jiným autoritám. Měl zakázáno se vztekat, křičet nebo plakat, i když ho třeba něco bolelo. Ať už v těle nebo v duši. A protože se dítě snaží být hodné, často v sobě energii potlačí. A tato zadržená nezpracovaná energie může mít za následek různé fyzické

či psychické obtíže, kterým nemusíme rozumět.

SE pomáhá porozumět tomu, že po některých

zátěžích v minulosti může napětí zůstávat

v podvědomých centrech a způsobovat potíže.

Ty nelze ovlivňovat vůlí či tlakem na sebe. Naopak potřebuji umožnit nervové soustavě prožívat pocit bezpečí. Až v pocitu bezpečí se může napětí postupně uvolňovat. Následně často velmi rychle dochází ke zlepšení, jak fyzických obtíží, tak i vztahů kolem mě.

Více informací o Somatic experience můžete najít zde:

http://somatic-experiencing.cz/

psychosomatika
Psychoterapie
SE
bottom of page